Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

mediacja.JPG

Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny na konferencji „Mediacja rówieśnicza w szkole metodą przeciwdziałania agresji i niedostosowaniu młodzieży”

2014-06-11

Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny – Anna Andrzejewska 11 czerwca 2014 r. wzięła udział w konferencji „Mediacja rówieśnicza w szkole metodą przeciwdziałania agresji i niedostosowaniu młodzieży”, na której odczytała list Ministra Sprawiedliwości.

Konferencja jest podsumowaniem realizowanego w roku szkolnym 2013/2014 programu o tym samym tytule, który honorowym patronatem objął Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki.

Mediacje rówieśnicze, bo tego właśnie dotyczy realizowany w wybranych gimnazjach województwa lubelskiego pilotażowy program Rzecznika Praw Dziecka ruszył w listopadzie 2011 r. i objął młodzież, nauczycieli i pedagogów z 11 wybranych szkół regionu Sądu Okręgowego w Lublinie. Zajęcia prowadzone są w formie pogadanek, prelekcji i warsztatów, na których młodzież uczy się nie tylko jak rozwiązywać konflikty, ale też wzajemnego szacunku, otwartości, twórczego myślenia i tolerancji. Wszystkie podejmowane działania, wykonywane są pro publico bono.

Mediacja jest znakomitym sposobem rozwiązywania sporów, dlatego narzędzie to zostało wykorzystane przez autorów programu, do celów profilaktycznych. Konflikty między rówieśnikami, które prowadzą do przemocy w szkole, czy też zagrożenie przestępczością nieletnich, skłaniają przeciwdziałaniu takim zjawiskom m.in. poprzez uczenie młodzieży skutecznego rozwiązywania ich problemów w drodze rozmowy.

Podczas konferencji ogłoszono również zwycięzców konkursu plastyczno-literackiego „Czy mediacja rówieśnicza maże przeciwdziałać przemocy w szkole”.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych