Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

European Day of Remembrance for Victims of Stalinism and Nazism

Wiceminister sprawiedliwości na obchodach Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

2014-08-22

W dniu 23 sierpnia 2014 r., po raz kolejny, obchodzić będziemy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.

Dzień ten został proklamowany przez Parlament Europejski 23 września 2008 r. dla upamiętnienia ofiar masowych deportacji i eksterminacji, a także zakorzenienia demokracji oraz wzmocnienia pokoju i stabilizacji w Europie.

W tegorocznych uroczystościach odbywających się w Rydze weźmie udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn.

Pierwsze obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu miały miejsce 23 sierpnia 2011 r. w Warszawie, gdzie pod patronatem Polskiej Prezydencji podpisano „Deklarację Warszawską”. Jej sygnatariusze zwrócili uwagę na konieczność podtrzymywania pamięci Europejczyków o zbrodniczych konsekwencjach działań reżimów totalitarnych.

„Deklaracja Warszawska” zawiera także wezwanie organów Unii Europejskiej do wspierania - również poprzez wykorzystywanie programów finansowych - działań organizacji pozarządowych, w tym organizacji objętych Partnerstwem Wschodnim, które aktywnie angażują się w badania i gromadzenie dokumentacji związanej ze zbrodniami popełnionymi przez reżimy totalitarne. Ponadto, wzywa ona do upowszechniania wiedzy historycznej o zbrodniach reżimów.

Istotnym elementem przedsięwzięcia jest zaprojektowany przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność specjalnie na tę okazję znaczek „Remember. August 23”, dający możliwość oddania hołdu milionom ofiar totalitaryzmów.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

lista aktualności archiwalnych