Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

XI. Ogólnopolska Konferencja „Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw”.
XI. Ogólnopolska Konferencja „Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw”.
XI. Ogólnopolska Konferencja „Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw”.
XI. Ogólnopolska Konferencja „Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw”.
Minister Cezary Grabarczyk wręczył przedstawicielom Certyfikaty Przyjaznych Pokoi Przesłuchań.
Minister Cezary Grabarczyk wręczył przedstawicielom Certyfikaty Przyjaznych Pokoi Przesłuchań.

XI. Ogólnopolska Konferencja „Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw”

2014-10-20

Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk i Podsekretarz Stanu Wojciech Węgrzyn wzięli dzisiaj (20 października 2014 r.) udział w otwarciu XI. Ogólnopolskiej Konferencji „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw”, która odbywa się w Warszawie.

- Priorytetem resortu sprawiedliwości jest zapewnienie bezpieczeństwa wrażliwym grupom pokrzywdzonych, w tym dzieciom i pokrzywdzonym przemocą seksualną. Ministerstwo Sprawiedliwości w 2007 r. przystąpiło do Koalicji na Rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci i zaangażowało się w procedurę certyfikacji przyjaznych pokoi przesłuchań małoletnich świadków – powiedział Minister Cezary Grabarczyk. Wskazał także na ważną rolę, jaką pełnią podczas przesłuchań sędziowie, biegli psychologowie, prokuratorzy i adwokaci.

Podczas dzisiejszej konferencji Minister Sprawiedliwości wręczył kolejne Certyfikaty Przyjaznych Pokoi Przesłuchań Dzieci. Przypomniał, że Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z resortem sprawiedliwości opracowały standardy, jakie winny spełniać miejsca, w których są przesłuchiwane dzieci.  Miejsca te po obejrzeniu oraz akceptacji przez psychologa i prawnika mogą otrzymać certyfikat przyjaznego pokoju przesłuchań małoletnich świadków.

- Mam nadzieję, że uruchomiona w kwietniu 2008 r. procedura certyfikowania pokoi przesłuchań będzie procesem ciągłym i przyczyni się do poprawy sytuacji małych świadków - powiedział Minister Cezary Grabarczyk.

Certyfikaty Przyjaznych Pokoi Przesłuchań (od numeru 77 do 86) Minister Cezary Grabarczyk wręczył przedstawicielom:

  • Domu Dziecka w Łobzie,
  • Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Tomyślu,
  • Sądu Rejonowego w Słubicach,
  • Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim,
  • Sądu Rejonowego w Grójcu,
  • Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego nr 2 w Warszawie,
  • Sądu Rejonowego w Lipnie,
  • Sądu Rejonowego w Olkuszu,
  • Sądu Okręgowego w Olsztynie,
  • Sądu Rejonowego w Radomsku.

Pokoje te zostały w roku 2014 uznane przez prawników Ministerstwa Sprawiedliwości oraz psychologów Fundacji Dzieci Niczyje za miejsca przyjazne i bezpieczne dla przesłuchiwanych dzieci oraz  służące prawidłowemu gromadzeniu i zabezpieczaniu materiału dowodowego do toczących się przy udziale dzieci postępowań.

Po sesji plenarnej poświęconej przeciwdziałaniu przestępstwom związanym z wykorzystywaniem seksualnym  dzieci, przewidziano kilkanaście sesji równoległych, m.in.: „Strategia postępowania ze sprawcami przestępstw seksualnych wobec dzieci”, „Kurator procesowy – pomiędzy praktyką a potrzebami dziecka ofiary przestępstwa”, „Nadopiekuńczość jako forma krzywdzenia dziecka”, „Standardy Przyjaznego Pokoju Przesłuchań Dzieci”, czy też „Protokół przesłuchiwania dzieci – uniwersalna metoda efektywnego i przyjaznego dziecku gromadzenia materiałów dowodowych”.

Sesje równoległe skierowane są między innymi do sędziów, prokuratorów i biegłych psychologów, członków zespołów interdyscyplinarnych i osób pracujących z dziećmi ofiarami przemocy i wykorzystywania seksualnego.

Dzień pierwszy Konferencji zakończy się projekcją filmu „Uwikłani” w reżyserii Lidii Dudy. Dzień drugi, to sesje równoległe poświęcone problematyce związane z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, dziecko w procedurze „Niebieskie Karty”, porwania rodzicielskie i wiele innych tematów w piętnastu sesjach skierowanych do różnych grup zawodowych, mających w swojej pracy kontakt z dzieckiem pokrzywdzonym przestępstwem.

Konferencja organizowana jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Fundację Dzieci Niczyje.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych