Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

KOLEJNE ZATRZYMANIA W ZWIĄZKU Z KORUPCJĄ W CENTRALNYM OŚRODKU SPORTU W WARSZAWIE

2007-10-04
Minister Sprawiedliwości o wypowiedziach polityków SLD
- Moralną odpowiedzialność za samobójstwo Barbary Blidy ponoszą nie prokuratorzy rzetelnie prowadzący postępowanie w obliczu niepodważalnych dowodów popełnienia przestępstwa w sprawie mafii węglowej, ale ci, którzy doprowadzili do stworzenia tak rozbudowanego systemu „politycznego kapitalizmu” – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w dniu 4 października 2007 r. – Powód, dla którego politycy SLD uparcie i w tak cyniczny sposób atakują prokuraturę to albo kompletny brak wiedzy, albo próba celowego manipulowania faktami – mówił Minister.

Zbigniew Ziobro odniósł się do wypowiedzi polityków SLD, bezpodstawnie dyskredytujących działania prokuratury w sprawie tzw. mafii węglowej. – SLD wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do politycznych rozgrywek, lekceważąc fakty, dokumenty i dane statystyczne. Niekwestionowanym sukcesem obecnego rządu jest zwiększenie wykrywania przestępstw o charakterze korupcyjnym, nawet o 100 procent w stosunku do lat ubiegłych. Jest to zjawisko niespotykane na skalę europejską – zapewnił Minister. – A przecież to właśnie w okresie rządów SLD afera ścigała aferę. Teraz to już przeszłość. Dziś ścigani są aferzyści – dodał Minister.

Minister zaprezentował dziennikarzom dokumenty sądowe, które niepodważalnie świadczą o tym, że działania prokuratorów w sprawie tzw. „mafii węglowej” prowadzone były w sposób prawidłowy. - Wszyscy wypowiadający się w sprawie dowodowej prokuratorzy uznali, że zasadne było postawienie zarzutów i zatrzymanie, gdyż materiał dowodowy był niepodważalny. Podobnego zdania jest niezawisły sąd. Zatrzymania w sprawie mafii węglowej były uzasadnione zarówno od strony prawnej i dowodowej, jak też taktycznej – zapewniał Minister, prezentując jednocześnie sądowe postanowienia w tej sprawie.

Zbigniew Ziobro nawiązał również do ubiegłorocznej katastrofy w kopalni Halemba. – Śledztwo pokazuje, że do tragedii górników i ich rodzin przyczyniły się działania korupcyjne. Pośrednio do katastrofy i śmierci wielu osób doprowadziły ustawiane przetargi, w których na pierwszym miejscu były pieniądze. Życie ludzi i ich bezpieczeństwo nie odgrywały żadnego znaczenia – mówił Minister.

Minister Zbigniew Ziobro oraz uczestniczący w konferencji Zastępca Prokuratora Generalnego Jerzy Engelking poinformowali również o kolejnych zatrzymaniach w związku z ujawnieniem przestępstw o charakterze korupcyjnym. – Dziś aresztowane zostały kolejne cztery osoby w sprawie Centralnego Ośrodka Sportu w Warszawie: Bogusław W., Paweł S., Dariusz K. oraz Kazimierz S. Każdemu z nich postawione zostały zarzuty popełnienia przestępstwa o charakterze korupcyjnym, a dokładnie przyjęcia korzyści majątkowych na łączną kwotę kilkuset tysięcy złotych. Dziś aresztowany został również burmistrz Helu, także pod zarzutem działalności korupcyjnej. Oprócz tego przedstawiono zarzuty dwóm osobom w Szpitalu Specjalistycznym w Łodzi w związku z „ustawianiem” przetargów na sprzęt medyczny – poinformował Prokurator Engelking.
lista aktualności archiwalnych