Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Prokuratorzy rozpracowali grupę przemytników ze „szlaku bałkańskiego”

2007-09-25

- Prokuratura Apelacyjna w Warszawie skierowała dziś do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 29 osobom zamieszanym w sprawę przemytu narkotyków tzw. „szlakiem bałkańskim”. Wszystkie te osoby zostały tymczasowo aresztowane – poinformował podczas dzisiejszej konferencji w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie Jerzy Engelking, Zastępca Prokuratora Generalnego RP. Prokuratorzy szacują, że rocznie transportowano z Sofii, przez Budapeszt, do Warszawy nawet 120 kilogramów heroiny. Dochodziło też do przemytu kokainy i amfetaminy.

Łącznie postawionych zostało 67 zarzutów, głównie dotyczących przemytu narkotyków, ale też obrotu środkami odurzającymi, oszustw, posiadania amunicji i środków wybuchowych, a także wprowadzania w obieg fałszywych banknotów, w tym euro. - Sukces był możliwy dzięki ścisłej współpracy prokuratorów i funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego – wyjaśniał Prokurator Jerzy Engelking.

Do tej pory dwoma aktami oskarżenia w tej sprawie objęto aż 76 osób, w tym 71 osób jest tymczasowo aresztowanych. Przewiduje się, że już wkrótce zostanie zatrzymanych dalsze kilkadziesiąt osób.

- To wyjątkowa sprawa, bo oprócz działań śledczych mających na celu rozpracowanie grupy przestępczej, prokuratorzy ogromną wagę przywiązali do zabezpieczenia majątków członków grupy przestępczej – ujawniał kulisy postępowania Zastępca Prokuratora Apelacyjnego w Warszawie Andrzej Szeliga. – Łącznie zajęto majątek wart ponad 20 milionów zł. Składają się na to nieruchomości: mieszkania i działki budowlane, a także pieniądze, samochody i inne kosztowności. Zajęto również zawartość skrytek bankowych – mówił Andrzej Szeliga.

Prokuratorom udało się rozpracować całą grupę: od ścisłego kierownictwa po dealerów. Grupa była bardzo dobrze zorganizowana. Środki odurzające przemycano za pośrednictwem wyspecjalizowanych kurierów, a następnie były one odbierane w Warszawie przez zaufane osoby. W cały proceder zaangażowanych było ponad sto osób. Działalność grupy koordynował oskarżony Jerzy W., i to on musiał w wyniku działań prokuratorów pożegnać się z całym majątkiem.
lista aktualności archiwalnych