Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

KOMUNIKAT PRASOWY w związku z doniesieniami tygodnika „Wprost” dotyczącymi rzekomego przyspieszenia śledztwa dotyczącego kampanii prezydenckiej Donalda Tuska

2007-09-02
W związku z nieprawdziwymi informacjami jakie ukazały się w dniu dzisiejszym w artykule pt. „Nagłe przyspieszenie w śledztwie dotyczącym kampanii Tuska” (autorstwa Michała Krzymowskiego i Rafała Pasztelańskiego), opublikowanego na stronie internetowej tygodnika „Wprost”, informujemy, iż:
Nieprawdą jest jakoby warszawska prokuratura w sposób nagły, jak sugerują autorzy tekstu, zintensyfikowała w ostatnich dniach działania dotyczące finansowania kampanii prezydenckiej lidera Platformy Obywatelskiej – Donalda Tuska. Postępowanie to toczy się normalnym, przewidzianym prawem trybem. Akta sprawy, wraz z wytycznymi prokuratora, kilka tygodni temu zostały przesłane na policję. Jej zadaniem jest przesłuchanie świadków. Na marginesie warto dodać, iż prokurator prowadzący opisywaną przez dziennikarzy sprawę, jest na kilkutygodniowym urlopie. Trudno jest więc mówić o przyspieszeniu jego działań.
Insynuacją są także podawane przez autorów tekstu informacje, a przekazane im ponoć przez wysokiego urzędnika Ministerstwa Sprawiedliwości, wskazujące, że „Kierownictwo resortu [sprawiedliwości] poleciło zintensyfikować wszystkie śledztwa dotyczące polityków. Zarówno tych z PO, jak i z PiS. W identyczny sposób przyspieszono tempo śledztwa w sprawie doniesienia detektywa Krzysztofa Rutkowskiego na Adama Bielana i Michała Kamińskiego”.
Nikt z kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości, jak i Prokuratury Krajowej nie wydawał nigdy takiego polecenia. Żaden z wysokich urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Prokuratury Krajowej nie przekazywał także tego typu informacji dziennikarzom tygodnika „Wprost”.
W związku z powyższym, przytaczane przez tygodnik „Wprost” doniesienia należy uznać za nieprawdziwe.
Wyrażamy ubolewanie, iż autorzy tekstu najwidoczniej dali się zmanipulować osobie, której zależało na przekazaniu opinii publicznej nieprawdziwych informacji na temat działań prokuratury, a które to informacje miałyby wpisywać się w wypowiedzi i oskarżenia kierowane w stronę organów ścigania przez Janusza Kaczmarka.

Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości
lista aktualności archiwalnych