Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Komunikat prasowy

2007-07-27
Komunikat prasowy w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi nagrania rozmowy Prokuratora Tomasza Janeczka z Prokuratorem Emilem Melką.
Uprzejmie informujemy, iż Ministerstwo Sprawiedliwości uzyskało informacje o nagraniu w momencie, gdy Prokurator Apelacyjny z Katowic Tomasz Janeczek zażądał wszczęcia postępowania, mającego wyjaśnić czy wywierano naciski polityczne na Pana Prokuratora Melkę. Wówczas do swojego wniosku dołączył treść nagrania.
Prokurator Janeczek został wiele razy kłamliwie pomówiony w mediach o to, że wywierał polityczne naciski na Prokuratora Emila Melkę. Miało do tego dojść, gdy Prokurator Melka prowadził śledztwo ws. mafii węglowej, gdzie w pewnym momencie, jako osoba podejrzewana, pojawiła się Pani Barbara Blida. Z relacji medialnych wynikało, że źródłem tego rodzaju oszczerczych informacji jest Prokurator Emil Melka. Dlatego też Prokurator Tomasz Janeczek zdecydował się przeprowadzić i utrwalić taką rozmowę dla celów dowodowych przed sądem.
Sytuację tę można porównać do takiej, gdy na przykład dziennikarz będzie fałszywie pomawiany o to, że za pieniądze publikuje artykuły. Wówczas jego prawem, w obronie dobrego imienia, będzie nagrać oszczercę. Tego rodzaju nagranie może być bowiem koronnym dowodem przed sądem w obronie jego dobrego imienia.
Z takiego obywatelskiego prawa do obrony dobrego imienia przed kłamliwymi pomówieniami skorzystał Prokurator Janeczek.
Warto podkreślić, iż postępowanie, mające na celu wyjaśnienie sprawy rzekomych nacisków na Prokuratora Melkę, zostało wszczęte dzięki inicjatywie Prokuratora Tomasza Janeczka, co najlepiej świadczy o jego rzetelności i woli dążenia do prawdy.
Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości
lista aktualności archiwalnych