Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Dziecko - świadek szczególnej troski

Kampania: Wysoki sądzie, mam prawo się nie bać

2011-07-12

 

W dniu 10 października 2007r. podczas konferencji prasowej Fundacja Dzieci Niczyje oraz Ministerstwo Sprawiedliwości zainaugurowały drugą edycję kampanii "Dziecko - świadek szczególnej troski", która była realizowana m.in. przy współpracy z Koalicją na Rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci do marca 2008 roku.
Oprócz kontynuacji osiągnięć poprzedniej kampanii,  położono nacisk na wszechstronne przygotowanie dziecka do wystąpienia w roli świadka, obejmując uświadamianie potrzeby pomocy nie tylko w trakcie procedur prawnych, ale także przed nimi i po ich zakończeniu - i to zarówno wśród profesjonalistów jak i rodziców i opiekunów.

Kampania skupiła się także na podnoszeniu standardów przyjaznych pokoi przesłuchań małoletnich świadków i zachęcaniu do tworzenia nowych.
 
 
W ramach kampanii, materiały informacyjne w formie plakatów i ulotek „Wysoki sądzie, mam prawo się nie bać”zostały rozdystrybuowane  pomiędzy funkcjonariuszy policji, prokuratorów, sędziów oraz specjalistów zajmujących się dziećmi-ofiarami i dziećmi-świadkami przestępstw.
 
 
W ramach II edycji kampanii wydano poradniki „Jak przesłuchiwać dziecko, Przyjazne przesłuchanie dzieci”, broszury „Będę świadkiem w sądzie”, „Gdy Twoje dziecko jest świadkiem w sądzie” i kalendarz ścienny z przekazem kampanii.
 
Kontynuowano szkolenia sędziów, prokuratorów, funkcjonariuszy policji i kuratorów.
Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało w formie rekomendacji i rozesłało do sądów i prokuratur standardy jakim powinny podlegać przyjazne pokoje przesłuchań dzieci.
 
Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundacja Dzieci Niczyje podjęły też prace nad stworzeniem procedur certyfikacji pomieszczeń służących do rejestracji przesłuchań przyjaznych dzieciom.

 

O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości | Wprowadzenie: Anna Wiecha | Edytor: Piotr Potrebka
Data wytworzenia: 01.10.2013 | Data dodania: 12.07.2011 15:02 | Data ostatniej modyfikacji: 01.10.2013 08:42