Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Aktualności

Lekcja tolerancji w ZP i SdN w Pszczynie – Łące

2013-11-07
Wychowankowie placówki w Pszczynie – Łące przy pracach porządkowych na cmentarzu żydowskim

Wśród wielu form oddziaływań wychowawczo-resocjalizacyjnych prowadzonych z wychowankami pszczyńskiego zakładu poprawczego w środowisku otwartym pojawiła się nowa inicjatywa. Łączy ona dwa bardzo ważne aspekty: wychowanie przez pracę i naukę tolerancji. Wychowawcy placówki w Pszczynie – Łące: Grzegorz Maćkowski i Piotr Zarembski nawiązali współpracę z opiekunem pszczyńskiego Kirkutu - panem Stanisławem Pastuszką.

Głównym celem współpracy jest pomoc przy pracach związanych z porządkowaniem i konserwacją terenu zabytkowego cmentarza żydowskiego. Ideą  przedsięwzięcia jest pomoc w zachowaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Młodzież miała okazję wysłuchania ciekawego wykładu dotyczącego tego miejsca. Podopieczni zdobyli także podstawową wiedzę na temat historii narodu żydowskiego i jego wkładu w miejscową i światową kulturę.

Dotychczas wychowankom ZP i SdN w Pszczynie – Łące udało się uporządkować obiekt z zalegających gałęzi, dokonać renowacji części zniszczonych macew – postawiono i skleić 18 zdewastowanych przez chuliganów obelisków. W najbliższym czasie chłopcy pomogą w remoncie wnętrza domu przedpogrzebowego, a wiosną wznowią prace na samym cmentarzu.

O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości | Wprowadzenie: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data wytworzenia: 14.02.2014 | Data dodania: 14.02.2014 14:08 | Data ostatniej modyfikacji: 14.02.2014 14:08