Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Informacje

Odpowiedź na publikację prasową

2015-03-12
Odpowiedź na publikację prasową

W nawiązaniu do artykułu red. Agaty Łukaszewicz pt. „Awans na sędziego szybszy, ale system e-nominacje się zawiesza”, opublikowanego w Rzeczpospolitej z dnia 12 marca 2015 r., a także artykułu „System internetowy blokuje awans na sędziego” opublikowanego na portalu rp.pl Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że nieprawdziwa jest teza, iż wskutek nieprawidłowego działania systemu e-nominacji ogranicza się prawo udziału kandydatom w postępowaniu w sprawie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu powszechnego.

Wstępne dane wskazują, iż wykorzystywanie teleinformatycznego systemu e-nominacje w znaczny sposób przyspieszyło proces powoływania kandydatów do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim.

Natomiast informacje zamieszczone na stronie internetowej Krajowej Rady Sądownictwa wskazują, iż na posiedzeniu Rady w dniach 10-13.03.2015 r., rozpatrywane są zgłoszenia dokonane przez kandydatów za pośrednictwem tego systemu w grudniu 2014 r. Oznacza to, że okres od zgłoszenia kandydatury do rozpatrzenia jej przez KRS wynosi obecnie niewiele ponad trzy miesiące.

Z informacji uzyskanych w związku z realizowanym przez Sekcję ds. Informatyzacji Sądownictwa w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku - wsparciem technicznym obsługi systemu wynika, że utrudnienia w działaniu pełnej funkcjonalności systemu (tj. spowolnienie działania systemu, wysyłania załączników, złożenia karty zgłoszenia, czy zapisania kopii roboczej karty zgłoszenia) miały charakter jednostkowy i odnotowano je jedynie w okresie świątecznym 2014 r.

W związku z powyższym należy jednoznacznie zaznaczyć, że nie stwierdzono przypadków zawieszenia systemu e-nominacje.

Dotychczasowe doświadczenie administratorów systemu wskazują, że  zgłaszane przez kandydatów problemy związane z korzystaniem z aplikacji e-nominacje wynikają z przyczyn niezależnych od systemu teleinformatycznego (np. problem z dostępem kandydata do Internetu, zainstalowana niewłaściwa przeglądarka internetowa).

Należy ponadto podkreślić, że użytkownikom systemu, w tym również kandydatom na sędziego, zapewniona jest stała pomoc techniczna i merytoryczna świadczona przez Sekcję ds. Informatyzacji Sądownictwa w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku pod numerem telefonu 71 748 96 00 oraz adresem e-mail: workflow@bialystok.sa.gov.pl. Informacja dotycząca wsparcia w obsłudze systemu udostępniona jest na stronie internetowej Krajowej Rady Sądownictwa.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości | Wprowadzenie: Rafał Matusiak | Edytor: Milena Domachowska
Data wytworzenia: 12.03.2015 | Data dodania: 12.03.2015 16:50 | Data ostatniej modyfikacji: 13.03.2015 09:50