Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Informacje

Minister Sprawiedliwości na polsko-słowackich konsultacjach międzyrządowych

2017-06-01
Minister Sprawiedliwości na polsko-słowackich konsultacjach międzyrządowych
Fot. P. Tracz, źródło KPRM

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wziął udział w polsko-słowackich konsultacjach międzyrządowych, które odbyły się w Warszawie pod przewodnictwem Premier Beaty Szydło i Premiera Republiki Słowackiej Roberta Fico.

Słowacja to dla Polski ważny partner polityczny i gospodarczy. Przeprowadzone wczoraj (31 maja) rozmowy dotyczyły między innymi wymiany doświadczeń w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości.

Podczas spotkania z Lucią Žitňanską, Wicepremier i Minister Sprawiedliwości Republiki Słowackiej, Zbigniew Ziobro dobrze ocenił współpracę polskich i słowackich ekspertów na forum Unii Europejskiej. Zaznaczył, że przebiega ona w konstruktywnej atmosferze i wyraził satysfakcję ze wspólnego budowania solidarności w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Minister przybliżył założenia reformy polskiego sądownictwa. Wskazał, że proponowane zmiany dotyczą różnych obszarów funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, począwszy od etapu kształcenia sędziów, realizowanego w Polsce przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, poprzez funkcjonowanie sądów, w kontekście usprawnienia zarządzania nimi bez wkraczania w sferę orzeczniczą, aż do demokratyzacji wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że reforma nie narusza gwarantowanej Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej zasady niezależności sędziów, a w pracach ustawodawczych brane są pod uwagę akty prawa międzynarodowego, takie jak Europejska Konwencja Praw Człowieka, a także wytyczne różnych organizacji międzynarodowych, na przykład Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich (CCJE).

W rozmowach wzięli udział Marcin Warchoł, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i Tomasz Darkowski, Dyrektor Departamentu Legislacyjnego, a ze strony słowackiej - Michal Kotlárik, Dyrektor Generalny Departamentu Prawa Międzynarodowego.

W czasie konsultacji oceniono, że Polskę i Słowację łączy wspólne spojrzenie na wiele spraw europejskich. Spotkania w tej formule będą kontynuowane.

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości | Wprowadzenie: Ministerstwo Sprawiedliwości | Edytor: Jerzy Kubrak
Data wytworzenia: 01.06.2017 | Data dodania: 01.06.2017 14:55 | Data ostatniej modyfikacji: 01.06.2017 15:46