Aktualności

Informacja o rozpoczęciu konsultacji środowiskowych w zakresie wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej „Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach rodzinnych”

W związku z rozpoczęciem przez Ministerstwo Sprawiedliwości konsultacji środowiskowych w zakresie wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej „Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach rodzinnych” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, złożony za pośrednictwem Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (rejestr.kwalifikacje.gov.pl) przez Stowarzyszenie Mediatorów Rodzinnych, zapraszamy wszystkie zainteresowane podmioty do oceny załączonego wniosku.

Opinie proszę zestawić w załączonej tabeli oraz przesłać za pośrednictwem korespondencji elektronicznej na adres: zsk.mediacje@ms.gov.pl, do dnia 24 marca 2019 r. 

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Marcin Smalcerz | Edytor: Marcin Smalcerz
Data wytworzenia: 08.03.2019 | Data dodania: 08.03.2019 16:49 | Data modyfikacji: 08.03.2019 16:58

Informacja

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw wraz z projektami rozporządzeń wykonawczych w tym m.in. projekt Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości „w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym i w rodzinnym postępowaniu informacyjnym oraz udziału mediatora w posiedzeniu informacyjnym w rodzinnym postępowaniu informacyjnym” (UD 392). W zakresie przyjętych w nim rozwiązań legislacyjnych pragniemy zaznaczyć, że nie jest to kształt ostateczny, a prace nad finalnym brzmieniem przepisów będą prowadzone do czasu uzyskania optymalnych regulacji, przy uwzględnieniu postulatów zgłaszanych Ministerstwu Sprawiedliwości przez zainteresowane podmioty.

Poniżej przedstawiamy link do ww. aktu prawnego, gdzie można śledzić postęp prac legislacyjnych: Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz innych ustaw

Wydział do spraw Mediacji

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Marcin Smalcerz | Edytor: Marcin Smalcerz
Data wytworzenia: 15.01.2019 | Data dodania: 15.01.2019 14:40 | Data modyfikacji: 15.01.2019 14:51

Konferencja pt. „Mediacja w sprawach cywilnych i gospodarczych – aktualne problemy, wyzwania i perspektywy”

 
Szanowni Państwo,
 
W imieniu organizatorów, pragniemy państwa serdecznie zaprosić na konferencję organizowaną przez Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II pt. „Mediacja w sprawach cywilnych i gospodarczych – aktualne problemy, wyzwania i perspektywy”.
Konferencja odbędzie się 26 października 2018 r. w godz. 8.20-16.30 w Centrum Transferu Wiedzy, aula CTW-114 w Lublinie.
 
Szczegółowe informacje wraz z formularzem zgłoszenia znajdują się w załączonym linku.
O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Marcin Smalcerz | Edytor: Marcin Smalcerz
Data wytworzenia: 24.10.2018 | Data dodania: 24.10.2018 15:51 | Data modyfikacji: 24.10.2018 15:58

Konferencja mediacyjna w języku francuskim pt. "Médiation au service des familles et des entreprises"


W sobotę 13 października 2018 r. o godz. 17.15 w Ambasadzie Francji w Warszawie odbędzie się konferencja w języku francuskim pt.
"Médiation au service des familles et des entreprises". 

Prowadzący: Anna M. Saczuk- mediatorka, Polska oraz Anne Prot- mediatorka, Francja. 


Tematyka: mediacja w rodzinach wielonarodowych w sytuacji konfliktu, mediacja prewencyjna, mediacja wewnątrzfirmowa oraz mediacja w konfliktach między podmiotami gospodarczymi. 

Wydarzenie jest częścią dnia "S'installer et vivre en Pologne" adresowanego do Francuzów mieszkających na stałe w Polsce. 


Wstęp bezpłatny na zaproszenie Ambasady Francji w Polsce.  

Wszelkie dodatkowe pytania, prosimy kierować na adres mailowy: anna.saczuk12@gmail.com

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Marcin Smalcerz | Edytor: Marcin Smalcerz
Data wytworzenia: 01.10.2018 | Data dodania: 01.10.2018 16:40 | Data modyfikacji: 01.10.2018 16:42

Informacja o rozpoczęciu konsultacji środowiskowych w zakresie wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej „Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych”

W związku z rozpoczęciem przez Ministerstwo Sprawiedliwości konsultacji środowiskowych w zakresie wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej „Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, złożony za pośrednictwem Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (rejestr.kwalifikacje.gov.pl) przez Fundację Vocational Competence Certificate, zapraszamy wszystkie zainteresowane podmioty do oceny załączonego wniosku.

Opinie proszę zestawić w załączonej tabeli oraz przesłać za pośrednictwem korespondencji elektronicznej na adres: zgloszenia.mediacje@ms.gov.pl, do dnia 7 października 2018 r. 
O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Marcin Smalcerz | Edytor: Marcin Smalcerz
Data wytworzenia: 20.09.2018 | Data dodania: 20.09.2018 16:51 | Data modyfikacji: 21.09.2018 14:50

Informacja o rozpoczęciu konsultacji środowiskowych w zakresie wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej „Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach gospodarczych”

W związku z rozpoczęciem przez Ministerstwo Sprawiedliwości konsultacji środowiskowych w zakresie wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej „Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach gospodarczych” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, złożony za pośrednictwem Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (rejestr.kwalifikacje.gov.pl) przez Fundację Vocational Competence Certificate, zapraszamy wszystkie zainteresowane podmioty do oceny załączonego wniosku.

Opinie proszę zestawić w załączonej tabeli oraz przesłać za pośrednictwem korespondencji elektronicznej na adres: zgloszenia.mediacje@ms.gov.pl, do dnia 25 kwietnia 2018 r. 
O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Joanna Godziszewska | Edytor: Marcin Smalcerz
Data wytworzenia: 13.04.2018 | Data dodania: 13.04.2018 13:10 | Data modyfikacji: 04.10.2018 13:08

Międzynarodowa konferencja pt. „Edukacja prawna młodzieży oraz mediacja w szkole – w świetle teorii i praktyki”

W dniach 18-19 października 2017 r. w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „Edukacja prawna młodzieży oraz mediacja w szkole – w świetle teorii i praktyki” organizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z organizacją „Trygg Læring” (Safe Learning) z siedzibą w Norwegii.
 
Celem konferencji jest w szczególności zainteresowanie środowisk prawniczych oraz edukacyjnych budowaniem instytucjonalnego oraz komplementarnego systemu edukacji prawnej obejmującego także mediację wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz w otoczeniu szkolnym Drugi dzień konferencji, poświęcony mediacji, przypada na tegoroczny Międzynarodowy Dzień Mediacji, którym w tym roku obchodzony jest 19 października 2017 r.
 
W Konferencji wezmą udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ambasady Królestwa Norwegii, Ośrodka Rozwoju Edukacji, osoby reprezentujące sądy, w których realizowane są działania z zakresu edukacji prawnej i mediacji, przedstawiciele kuratoriów oświaty, mediatorzy, koordynatorzy ds. mediacji oraz koordynatorzy ds. edukacji prawnej w sądach okręgowych, nauczyciele i uczniowie oraz goście zagraniczni.
 
Transmisję na żywo z otwarcia konferencji można zobaczyć na: https://www.facebook.com/MinisterstwoSprawiedliwosci/ Wystąpienia prezentowane w ramach konferencji zostaną nagrane i udostępnione po konferencji. Szczegółów prosimy szukać na stronie głównej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na stronie www.mediacja.gov.pl
 
Udział w konferencji mogą wziąć jedynie osoby zgłoszone, które otrzymały potwierdzenie udziału. Liczba uczestników konferencji jest ograniczona i aktualnie istnieje możliwość zgłoszenia udziału na I dzień, w przypadku II dnia prowadzona jest lista rezerwowa. Zgłoszenia można przesyłać drogą mailową na adres: konferencjenmf@ms.gov.pl
 
Konferencja finansowana jest z Programu Operacyjnego „Budowanie potencjału instytucjonalnego i współpraca w obszarze wymiaru sprawiedliwości/Poprawa skuteczności wymiaru sprawiedliwości” finansowany ze środków funduszy norweskich oraz środków krajowych.
O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Joanna Godziszewska | Edytor: Joanna Godziszewska
Data wytworzenia: 10.10.2017 | Data dodania: 10.10.2017 13:12 | Data modyfikacji: 17.10.2017 13:23

Ogólnopolska Konferencja Naukowa I Łódzkie Forum Mediacji w Administracji

W dniu 27 czerwca 2017 roku godz. 10.30 w Sali Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa I Łódzkie Forum Mediacji w Administracji  organizowana przez Katedrę Postępowania Administracyjnego WPIA UŁ oraz Okręgową Radę Adwokacką w Łodzi której celem jest zainicjowanie dyskusji na temat mediacji i możliwości wykorzystania jej potencjału w sprawach administracyjnych.

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Joanna Godziszewska | Edytor: Joanna Godziszewska
Data wytworzenia: 17.07.2017 | Data dodania: 17.07.2017 10:32 | Data modyfikacji: 13.10.2017 13:34

Konferencja poświęcona propagowaniu mediacji jako alternatywnego środka rozwiązywania sporów

W dniu 13 czerwca 2017 roku godz. 09.00 w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ulicy Karola Szymanowskiego 3 w Bydgoszczy odbyła się konferencja organizowana przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy poświęcona propagowaniu mediacji jako alternatywnego środka rozwiązywania sporów.
Program konferencji 13.06.2017r. Program konferencji 13.06.2017r. (liczba pobrań: 1183)
O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Joanna Godziszewska | Edytor: Joanna Godziszewska
Data wytworzenia: 17.07.2017 | Data dodania: 17.07.2017 10:37 | Data modyfikacji: 13.10.2017 13:34

Konferencja "Kształtowanie dojrzałości społecznej poprzez promowanie mediacji rówieśniczych w szkołach"

W dniu 8 czerwca 2017 roku godz. 10.30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Ziębicach ul. Wojska Polskiego 10, 57-220 Ziębice odbyła się konferencja naukowa „Kształtowanie dojrzałości społecznej poprzez promowanie mediacji rówieśniczych w szkołach”.

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Joanna Godziszewska | Edytor: Joanna Godziszewska
Data wytworzenia: 17.07.2017 | Data dodania: 17.07.2017 10:38 | Data modyfikacji: 13.10.2017 13:35

Konferencja naukowa „Mediacja w polskim porządku prawnym: doktryna – regulacje prawne – praktyka”

W dniu 22 maja 2017 roku godz. 9.00 w na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie (sala Rady Wydziału Prawa i Administracji, II piętro budynku WPiA UMCS) odbyła się konferencja naukowa „Mediacja w polskim porządku prawnym: doktryna – regulacje prawne – praktyka”.

Program konferencji 22.05.2017r. Program konferencji 22.05.2017r. (liczba pobrań: 1228)
O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Joanna Godziszewska | Edytor: Joanna Godziszewska
Data wytworzenia: 17.07.2017 | Data dodania: 17.07.2017 10:39 | Data modyfikacji: 13.10.2017 13:35

Konferencja „Czy potrzebne są zmiany w polskim prawie mediacyjnym”

W dniu 10 maja 2017 roku godz. 10.00 w Sali Konferencyjnej Sądu Okręgowego w Lublinie odbyła się Konferencja naukowo-szkoleniowa pod hasłem „Czy potrzebne są zmiany w polskim prawie mediacyjnym”.

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Joanna Godziszewska | Edytor: Joanna Godziszewska
Data wytworzenia: 17.07.2017 | Data dodania: 17.07.2017 10:40 | Data modyfikacji: 13.10.2017 13:35

Konferencja "Mediacja misją dobrych usług"

W dniu 10 października 2016 roku odbyła się konferencja „Mediacja misją dobrych usług”/ ”Mediation as a mission of good officesw Auli Schumana Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ul. Wóycickiego 1/3, 01-938 Warszawa.
Ideą konferencji była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy przedstawicielami podmiotów kierujących sprawy do mediacji, mediatorami oraz członkami środowisk akademickich, a także osobami aktywnie działającymi na rzecz mediacji w Polsce i za granicą oraz wypracowanie optymalnych rozwiązań w kwestiach bieżących z zakresu mediacji.
O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Joanna Godziszewska | Edytor: Joanna Godziszewska
Data wytworzenia: 18.07.2017 | Data dodania: 18.07.2017 08:59 | Data modyfikacji: 13.10.2017 13:37

Socjoterapeutyczne aspekty zarządzania sytuacją konfliktową w wymiarze jednostkowym i społecznym

W dniu 4 kwietnia 2014r. w Poznaniu odbyła się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pt. „Socjoterapeutyczne aspekty zarządzania sytuacją konfliktową w wymiarze jednostkowym i społecznym”, organizowana w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (Dom Studencki Jowita UAM, ul. Zwierzyniecka 7, parter, sala A-B, godz. 9:45-17:30), która zgromadziła przy jednym stole zarówno socjologów, pedagogów, psychologów, prawników, pracowników socjalnych, jak i praktyków zajmujących się zarządzaniem konfliktem i jego rozwiązywaniem.

Na Konferencję zgłoszonych zostało 45 referatów i doniesień naukowych, w których przewidziano omówienie zagadnień dotyczących instytucji mediacji oraz profilaktyki konfliktów i sporów, zarządzania sytuacją konfliktową, jej diagnozowania, analizowania i rozwiązywania.

Nad Konferencją honorowy patronat objął Minister Sprawiedliwości RP, Poznański Odział Polskiego Centrum Mediacji, Polskie Stowarzyszenie Arbitrażu i Mediacji oraz Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka z Poznania.

Kontakt w sprawie uczestnictwa w konferencji: uam.konferencja2014@gmail.com.

Program konferencji Program konferencji (liczba pobrań: 3476)
Plakat Plakat (liczba pobrań: 2314)
O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Joanna Godziszewska
Data wytworzenia: 26.03.2014 | Data dodania: 26.03.2014 13:52 | Data modyfikacji: 18.07.2017 09:04

Podsumowanie wydarzeń z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji 2012 w Toruniu

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Rafał Matusiak | Edytor: Rafał Matusiak
Data dodania: 20.11.2012 16:17 | Data modyfikacji: 20.11.2012 16:19

Od mediacji do spokojnych Świąt

W dniu 12 grudnia 2012 roku odbyła się, organizowane pod patronatem Burmistrza Wielunia Janusza Antczaka

spotkanie „Od mediacji do spokojnych Świąt”. W załączeniu program oraz plakat wydarzenia. 

Program spotkania Program spotkania (liczba pobrań: 2611)
Plakat wydarzenia Plakat wydarzenia (liczba pobrań: 2250)
O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Rafał Matusiak | Edytor: Rafał Matusiak
Data dodania: 20.11.2012 16:22 | Data modyfikacji: 11.01.2013 15:35

Reportaż na temat kampanii społecznej Sądu Okręgowego w Opolu

Reportaż na temat kampanii społecznej Sądu Okręgowego w Opolu, przygotowany przez TVP Opole, w cyklu “Czas reportażu,” premiera 27 lutego 2014 r.

Poniżej link do obejrzenia programu:

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Agata Oklej | Edytor: Rafał Matusiak
Data wytworzenia: 20.03.2014 | Data dodania: 20.03.2014 12:17 | Data modyfikacji: 20.03.2014 12:17

Konflikty z Innością - czyli jak rozwiązywać konflikty międzykulturowe i społeczne?

9 listopada 2012 roku we wrocławskiej siedzibie SWPS (ul. Ostrowskiego 30) z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji 2012 odbędzie się konferencja pt. „Konflikty z Innością - czyli jak rozwiązywać konflikty międzykulturowe i społeczne?".

 

W programie m.in. ciekawe wykłady praktyków z dziedziny mediacji i ciekawe warsztaty. W konferencji weźmie udział m.in. Stephan Ulrich, doświadczony mediator z Niemiec oraz Hanna Kubica, pedagog, mediator, pracownik Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej. Możliwe będzie krótkiego obejrzenie filmu „Mediatorzy Romscy" połączonego z dyskusją. Podczas ciekawych warsztatów można będzie nabyć nowe umiejętności radzenia sobie z konfliktami i uprzedzeniami.

 

Bliższe informacje na www.swps.pl/mediacja

 

Plakat MDM 2012 Plakat MDM 2012 (liczba pobrań: 2733)
O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Rafał Matusiak | Edytor: Rafał Matusiak
Data dodania: 25.10.2012 13:44 | Data modyfikacji: 11.01.2013 15:36

Materialny i procesowy wymiar mediacji w aspekcie porównawczym systemów prawnych Polski i wybranych krajów europejskich

W dniu 26 października 2012 roku w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat: „Materialny i procesowy wymiar mediacji w aspekcie porównawczym systemów prawnych Polski i wybranych krajów europejskich”, zorganizowana wspólnie przez Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu i Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Gospodarce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli.


Celem projektu była promocja mediacji jako skutecznej, alternatywnej metody rozwiązywania sporów i konfliktów, jak również, międzynarodowa wymiana doświadczeń i wiedzy umożliwiająca jej dalszy rozwój.

 

Otwarcia Konferencji dokonał Robert Pelewicz, Prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.


Gośćmi honorowymi byli: Krzysztof Wojtaszek - Prezes Sądu Okręgowego w Lublinie, Członek Krajowej Rady Sądownictwa, który jako pierwszy wygłosił referat inauguracyjny oraz dr Petro Filyuk – Prezes Sądu Apelacyjnego Obwodu Wołyńskiego w Łucku.

 

Więcej informacji

 

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 23.10.2012 13:26 | Data modyfikacji: 11.01.2013 15:37

16-17 listopada 2012r.

Centrum Alternatywnego Rozwiązywania Sporów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Sekcja Socjologii Prawa Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa UJ organizują I Ogólnopolską Konferencję Naukową Centrum ARS „Mediacja – sprawiedliwość w nowej perspektywie”, która odbędzie się w Krakowie w dniach 16-17 listopada 2012 r. Celem konferencji jest podjęcie interdyscyplinarnej dyskusji nad instytucją mediacji z perspektywy dogmatycznej (prawnej i prawnoporównawczej) oraz społecznej. Zaproszenia na konferencję kierowane są do mediatorów, prawników praktyków i naukowców, psychologów oraz socjologów z całej Polski. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej konferencji: www.centrumars.confer.uj.edu.pl.

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Rafał Matusiak | Edytor: Rafał Matusiak
Data dodania: 25.09.2012 11:16 | Data modyfikacji: 25.09.2012 11:16

31 maja 2012r.

Pod patronatem Prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, odbędzie siędebata publiczna pt. "Nie pójdę na mediację i już!" Służyć ma ona uświadomieniu mieszkańcom województwa istnienia możliwości korzystania z alternatywnych form rozwiązywania konfliktów, jakimi są mediacje. Debata odpowie na pytania czym jest mediacja, jakie płyną z niej korzyści i dlaczego ludzie obawiają się mediacji? Uczestnikami będą sędziowie, mediatorzy, adwokaci, radcowie prawni, pedagodzy, psycholodzy, studenci oraz mieszkańcy Rzeszowa. Bliższe informacje na stronie http://www.wsie.edu.pl/"

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Rafał Matusiak | Edytor: Rafał Matusiak
Data dodania: 22.05.2012 12:28 | Data modyfikacji: 22.05.2012 12:28

27 kwietnia 2012r.

We Wrocławiu,w dniu 27 kwietnia 2012 roku odbyło się Seminarium ‘Mediacje w społeczeństwie obywatelskim”. Seminarium zorganizował Koordynator ds. Mediacji SSO Tadeusz Szewioła pod patronatem Prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu SSO Ewy Barnaszewskiej. W Seminarium uczestniczył Prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu SSA Andrzej Niedużak oraz sędziowie z sądu apelacyjnego, sądu okręgowego, sądów rejonowych oraz licznie przybyli mediatorzy. Seminarium otworzyła Pani Wiceprezes Sądu Okręgowego SSO Małgorzata Brulińska, przedstawiając mediację jako pierwszą i najważniejszą formę alternatywnego sposobu rozwiązywania sporów w toczących się postępowaniach sądowych. Mediatorzy sądowi Dagna Dzidowska, Anna Wiśniewska i Ryszard Ciecierzyński przestawili wystąpienia oparte na własnych doświadczeniach z postępowań mediacyjnych. W dyskusji poruszano problemy za i przeciw mediacji sądowej. Sędziowie jak i mediatorzy podnosili liczne korzyści wynikające ze stosowania mediacji ale również wskazywali na problemy związane z kosztami postępowania mediacyjnego. Proponowano aby strony w postępowaniu mediacyjnym - głównie w zakresie spraw rodzinnych - w części nie ponosili kosztów, a te koszty powinien pokryć Skarb Państwa.

Program seminarium Program seminarium (liczba pobrań: 2181)
O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Jacek Toporowski | Edytor: Rafał Matusiak
Data dodania: 17.08.2012 09:18 | Data modyfikacji: 17.08.2012 09:22

Z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji Prokurator Generalny ogłasza III konkurs na pracę pt. „Mediacja w praktyce prokuratorskiej lub mediatora "studium przypadku”

Dla najlepszej pracy wybranej przez jury w składzie: po jednym przedstawicielu Prokuratora Generalnego, wydawnictwa Wolters Kluwer Polska oraz Polskiego Centrum Mediacji Prokurator Generalny przewidział nagrody książkowe ufundowane przez Prezesa Wydawnictwa Wolters Kluwer Polska. Nagrody zostaną wręczone podczas sesji „Mediacja karna jako instytucja dla pokrzywdzonego”, która będzie transmitowana on-line 18 października 2012 roku z Prokuratury Generalnej.

 

Warunki konkursu:
- objętość opracowania: do 20 stron znormalizowanego arkusza autorskiego (40 000 znaków ze spacjami),
- termin nadesłania pracy: 30 września 2012 r.

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Rafał Matusiak | Edytor: Rafał Matusiak
Data dodania: 22.05.2012 12:27 | Data modyfikacji: 22.05.2012 12:27

18 października 2011

Dnia 18 października 2011 r. odbyła się w Poznaniu konferencja naukowa „Praktyczne aspekty arbitrażu i mediacji”.
Konferencję zorganizowała Wielkopolska Izba Budownictwa z Wydziałem Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. Patronat honorowy nad Konferencją objął Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. W konferencji wzięli udział specjaliści z dziedziny arbitrażu i mediacji – naukowcy, prawnicy i sędziowie sądów arbitrażowych. Bliższe informacje o wydarzeniu można znaleźć pod adresem http://www.wib.com.pl/
 

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 28.11.2011 12:05 | Data modyfikacji: 28.11.2011 12:05

14-15 października 2011 r.

We Wrocławiu, 14 października 2011r. odbędzie się VI Jubileuszowe Seminarium "Co ułatwia, a co utrudnia pojednanie- historia, problemy, perspektywa" organizowane z okazji IV Międzynarodowego Dnia Mediacji oraz 40-lecia współpracy Polaków i Niemców we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Prelegentami będą m.in. Birgind Grundmann - sekretarz stanu Ministerstwa Sprawiedliwości RFN, Igor Dzialuk - podsekretarz stanu Ministerstwa Sprawiedliwości RP oraz Irena Lipowicz – Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast na 15 października zaplanowano warsztaty, referat i dyskusje w temacie polsko – niemieckich mediacji w rozwiązywaniu konfliktów dotyczących opieki nad dziećmi. Spotkania skierowane są do wszystkich osób zainteresowanych tematyką konferencji, a zgłoszenia udziału przyjmuje Dolnośląski Ośrodek Mediacji. Poniżej do pobrania aktualny program wydarzenia.

Programy seminarium Programy seminarium (liczba pobrań: 4089)
O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 04.11.2011 15:47 | Data modyfikacji: 04.11.2011 15:47

11 sierpnia 2011r

Pomiędzy Starostwem Powiatowym w Ostrzeszowie, a Sądem Rejonowym w Ostrzeszowie zawarto porozumienie, mocą którego Starosta Ostrzeszowski oddał do bezpłatnego użyczenia pomieszczenie Starostwa na potrzeby przeprowadzanych sesji mediacyjnych. Możliwość skorzystania z lokalu pozwoli na zmniejszenie kosztów mediacji, co powinno przyczynić się do częstszego korzystania z tej instytucji w toku postępowań sądowych."

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 23.08.2011 07:33 | Data modyfikacji: 23.08.2011 07:33

21 czerwca 2011 r. - Polsko - niemieckie konsultacje rządowe – Porozumienie Ministrów Sprawiedliwości

IMG_8468.jpg
IMG_8476.jpg
IMG_8492.jpg
- Bliskie sąsiedztwo rodzi wiele problemów w sferze  stosunków rodzinnych. Dlatego też nie można nie doceniać tych inicjatyw, które mogą przyczynić się do  lepszego i skuteczniejszego działania w interesie dzieci i rodziny – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie spotkania z niemiecką minister sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger.
 
Do spotkania doszło w ramach dzisiejszych polsko-niemieckich konsultacji rządowych, zorganizowanych w ramach 20.rocznicy podpisania „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”.
 
Najważniejszym elementem spotkania było podpisanie Porozumienia pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości RP a Federalnym Ministerstwem Sprawiedliwości RFN o współpracy w zakresie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych.
 
- Przywiązujemy  wielką wagę do dobrej współpracy w tego rodzaju sprawach ze stroną niemiecką. Każdego roku otrzymujemy wiele wniosków zarówno rodziców zamieszkałych w Niemczech o zarządzenie powrotu dzieci do Niemiec, jak i wniosków rodziców zamieszkałych w Polsce o zarządzenie powrotu dzieci do Polski. Nierzadko są to sprawy trudne z uwagi na nagromadzone emocje, dotyczące konfliktów pomiędzy rodzicami i wzajemnych relacji z dzieckiem – przypomniał polski Minister Sprawiedliwości.
 
Znaczenie mediacji w rozwiązywaniu konfliktów w zakresie władzy rodzicielskiej, uprowadzeń dzieci  czy  wykonywania kontaktów z dziećmi jest nie do przecenienia. Mediacja, jako alternatywa dla postępowania sądowego, stwarza możliwość wypracowania rozwiązania sporu na warunkach ustalonych przez strony sporu, którymi są z reguły rodzice.
 
- Tym bardziej zasługuje na wsparcie inicjatywa współpracy w zakresie mediacji międzynarodowych, w wypadkach, gdy strony konfliktu zamieszkują w różnych państwach – zgodzili się ministrowie sprawiedliwości Polski i Niemiec.
 
- Jestem przekonany, że podpisanie tego porozumienia w istotny sposób przyczyni się do rozwiązywania tak trudnych niekiedy problemów rodzinnych w sposób najbardziej zgodny z dobrem dzieci – mówi Minister Krzysztof Kwiatkowski.
 
W trakcie dzisiejszego spotkania ministrowie sprawiedliwości Polski i Niemiec dyskutowali także o priorytetach polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (z zakresu wymiaru sprawiedliwości). Podsumowali także dotychczasową współpracę.
 
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury uczestniczy w programie wymiany sędziów i prokuratorów („Exchange Programme”) w ramach współpracy z EJTN (European Judicial Training Network). Co roku kilku sędziów i prokuratorów z Polski uczestniczy w programie wymiany (grupowej lub indywidulanej) w jednym z krajów europejskich, w tym w Niemczech. W 2010 r. trzech polskich sędziów wzięło udział w stażach na terenie Niemiec, w 2011 r. - 4.
 
- W ramach programów stażowych, finansowanych ze środków europejskich, jedynym beneficjentem jest Polska. Przeanalizowaliśmy dzisiaj z czego wynika brak skuteczności strony niemieckiej w realizowaniu tych programów – mówi Minister Krzysztof Kwiatkowski.
 
Ministrowie rozmawiali także o realizacji polskich i niemieckich Europejskich Nakazów Aresztowania. Strona niemiecka realizuje ich więcej. W 2010 r. Polska wydała do Niemiec 446 ENA, Niemcy skierowali do Polski 155. 2009 r.: ENA wydane do Niemiec – 614, ENA skierowane do Polski – 195.
O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 12.07.2011 15:53 | Data modyfikacji: 12.07.2011 15:55

16 czerwca 2011r.

DSCN2675-2400.jpg
DSCN2680-2400.jpg

W dniu 16 czerwca 2011r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie odbyła się konferencja o tematyce "Mediacje cywilne, gospodarcze i pracownicze". Organizatorami spotkania byli Dariusz Wojtczak- Prezes Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie, Lech Janicki- Starosta Ostrzeszowski oraz Ryszard Moczyński- Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Południowej Wielkopolski.


Udział w spotkaniu wzięło niemal 90 osób, w tym Ewa Litowińska-Kutera - przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości, Józef Racki - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Witold Sitarz - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Stanisław Pilarczyk - Wiceprezes Sądu Okręgowego w Kaliszu, Renata Starczewska - Sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu, koordynator ds. mediacji, Krzysztof Grabowski - członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, a także przedsiębiorcy, adwokaci, radcowie prawni, przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych oraz wielu innych znakomitych gości.


Podczas konferencji Dariusz Wojtczak wygłosił prelekcję pt. „Mediacja jako alternatywa procesu sądowego”, Ryszard Moczyński omówił kwestię mediacji w działalności IPHPW jako sposobu realizacji zadań samorządu gospodarczego na rzecz przedsiębiorców, Łukasz Jaroszewski - Dyrektor Ośrodka Mediacyjnego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej Południowej Wielkopolski zaprezentował praktyczne aspekty postępowania mediacyjnego, zaś Dariusz Kowalski - Prezes Zarządu Spółki HOLDIKOM S.A. podzielił się refleksjami o perspektywach mediacji w gospodarce komunalnej.


Była to druga inicjatywa tego rodzaju w Ostrzeszowie. Osoby zainteresowane pozasądowym rozstrzyganiem sporów spotkały się w tym samym miejscu w 2010r. na seminarium o tematyce „Mediacje proaktywne i plany wychowawcze w sprawach rodzinnych”, na zaproszenie Starosty Ostrzeszowskiego, Prezesa Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Zawodowych Mediatorów oraz Stowarzyszenia Mediatorów Polskich.


Relacje z konferencji znalazły się w prasie oraz telewizji lokalnej m.in. w:
http://tvproart.pl/tvonline/obejrzyj/3616/Wydarzenia/2011-06-17

http://www.czasostrzeszowski.pl/2011/25/02.pdf

http://www.pulstygodnia.pl/images/stories/pdf/puls456.pdf

http://www.powiatostrzeszowski.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&menu=8&artykul=1197&akcja=artykul
 

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 22.08.2011 16:09 | Data modyfikacji: 22.08.2011 16:09

13 czerwca 2011 r.

W dniu 13 czerwca 2011 roku we Wrocławiu odbyła się Konferencja naukowa na temat: „Badania kosztów i dostępu do wymiaru sprawiedliwości na przykładzie procedur rozstrzygania sporów online (ODR)”.  Koordynator ds. mediacji SSO Tadeusz Szewioła przedstawił referat pn. „Mediacja rodzinna w praktyce sądowej” z uwzględnieniem ODR. Wskazał m.in. na kategorie sporów rodzinnych nie nadających się do rozwiązywania na odległość oraz na konieczność uwzględnienia natężenia emocji oraz bliskości relacji między uczestnikami procesu mediacyjnego. W toku spotkania próbowano odpowiedzieć na pytanie jaki wpływ ma taki sposób mediacji na podstawowe zasady dobrowolności, bezstronności, neutralności, poufności?

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 28.11.2011 10:14 | Data modyfikacji: 28.11.2011 10:14

Maj - czerwiec 2011 r.

W jedenastu Sądach Rejonowych okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie pani sędzia sądu okręgowego, koordynator ds. mediacji, członek Społecznej Rady ds. ADR Eleonora Porębiak-Tymecka przeprowadziła szkolenia z mediacji dla sędziów, kierowników sekretariatów, kuratorów zawodowych, asystentów sędziów, referendarzy, kierowników oddziałów administracyjnych, pracowników biur informacji dla interesantów i biur podawczych. Łącznie przeszkoliła aż 333 osoby, wykonując jednocześnie obowiązki służbowe sędziego. Dodatkowo szkolenia przeprowadzone były w siedzibach poszczególnych sądów bez konieczności delegowania uczestników do siedziby sądu okręgowego, a przeprowadzane były w małych grupach, co pozwalało na bieżące wyjaśnianie wątpliwości i zauważanych przeszkód w rozwoju mediacji w Polsce.

Szkolenia z mediacji.xls Szkolenia z mediacji.xls (liczba pobrań: 2573)
O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 29.08.2011 15:10 | Data modyfikacji: 31.08.2011 09:49

25 maja 2011 r.

W dniu 25 maja 2011r. w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie odbyło się seminarium poświęcone mediacji, jako alternatywnej metodzie rozwiązywania konfliktów i sporów w różnych obszarach życia społecznego. Konferencja, w której brali udział dyrektorzy szkół, pedagodzy, kierownictwo ośrodków pomocy rodzinnej rozpoczęła się o godzinie 10,00.

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 09.06.2011 13:12 | Data modyfikacji: 09.06.2011 13:12

23 maja 2011r.

Pan mecenas Maciej Bobrowicz wystąpił w Parlamencie Europejskim z prezentacją na temat rozwoju mediacji w Polsce. Opracowanie poświęcone opisowi stanu mediacji w sprawach gospodarczych w Polsce udostępniamy w języku polskim i angielskim

Rozwój mediacji w Polsce Rozwój mediacji w Polsce (liczba pobrań: 12381)
O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 17.06.2011 15:58 | Data modyfikacji: 17.06.2011 15:58

11 kwietnia 2011 r.

W dniu 11 kwietnia 2011 r. w Sądzie Okręgowym w Olszynie odbyło się spotkanie z sędziami orzekającymi w sprawach gospodarczych i cywilnych, zorganizowane przez Ośrodek Mediacji Gospodarczych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie. Uczestników spotkania przywitali Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie - SSO Wacław Bryżys oraz dziekan OIRP Michał Korwek. W spotkaniu uczestniczyli również : przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości, Departamentu Praw Człowieka, Stanowiska ds. Mediacji - SSO Ewa Litowińska- Kutera, koordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie - SSO Waldemar Pałka. Moderatorem spotkania był radca prawny i mediator Ośrodka - Cezary Jezierski.

 

Merytoryczne wystąpienia zaprezentowali- mediatorzy Ośrodka- dr Adam Zienkiewicz, Lucyna Duraj - Górecka, Beata Urbańska, E. Osipik, Cezary Jezierski.

 

Celem spotkania była popularyzacja mediacji wśród sędziów orzekających w sprawach cywilnych i gospodarczych oraz prezentacja Ośrodka Mediacji Gospodarczych przy OIRP w Olsztynie.

 

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 18.04.2011 15:16 | Data modyfikacji: 09.06.2011 13:08

18 marca 2011 r.

18 marca 2011 r. w Sądzie Okręgowym w Łodzi, odbyłasię sesja konferencyjno-warsztatowa w sprawach mediacji sądowej z udzialem sędziów pionu cywilnego i rodzinnego okręgu łódzkiego i mediatorów.

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 25.01.2011 10:22 | Data modyfikacji: 09.06.2011 13:08

2 grudnia 2010 r.

O dokumencie
Podmiot udostępniający: Ministerstwo Sprawiedliwości | Wytworzył: potrebka | Edytor: potrebka
Data dodania: 08.12.2010 11:58 | Data modyfikacji: 09.06.2011 13:08
© 2000-2023 Ministerstwo Sprawiedliwości

Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookie). Dowiedz się Więcej